Otthonfelújítás támogatás 2024 összefoglaló
Az Otthonfelújítási program 2024 népszerűsége töretlen a hazai piacon. A júliusban indított programra már közel 10 ezer háztartás érdeklődött az MFB pontokon, és az újonnan kiadott energetikai tanúsítványok száma is meghaladta a 6.300-at. Az igénylők számára előnyös feltételek vonzóvá tették a programot, beleértve a kamatmentes kölcsönöket és vissza nem térítendő támogatásokat, amelyek akár 10 millió forintos megtakarítást is eredményezhetnek egy háztartás számára 10 éves futamidővel kalkulálva.
A kormány 108 milliárd forintos keretösszeget bocsát rendelkezésre, amelynek köszönhetően több mint 20 ezer lakóépület felújítása válhat valóra. Akinek van 1) igazolt jövedelme, 2) nullás adóigazolása, valamint a 3) szükséges önerővel is rendelkezik, és az ingatlanja megfelel az előfeltételeknek, azaz 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott, elkezdheti a programot. Az interneten fellelhető információk nem mindig pontosan kerülnek meghatározásra, így sok esetben olvasható és hallható, hogy az ingatlan 1990. december 31. előtt épült, mely megtévesztő lehet.
Ingatlanok, melyekre igényelni lehet az otthonfelújítási támogatást
A 2024-es otthonfelújítási támogatást 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra lehet igényelni.
A használatbavétel alátámasztására a fejlesztés előtti (kiinduló) állapotot bemutató hiteles energetikai tanúsítványban feltüntetett épület építési ideje fogadható el irányadónak. Ráépítés, bővítés, átalakítás esetén is az alapépület jogerős használatbavételi engedélyének időpontja számít. Amennyiben tisztázni szükséges, a helyileg illetékes önkormányzat építésügyi osztálya által a helyrajzi szám vonatkozásában kiadott jogerős használatbavételi engedélyen szereplő dátumot kell figyelembe venni, melynek korábbinak kell lennie, mint 1990. december 31.
A támogatásból kizárólag lakáscélú energiafelhasználás történhet a fejlesztéssel érintett ingatlanban. A program keretében lehetőség van arra, hogy a beruházással érintett ingatlan címén vállalkozás székhelye legyen bejelentve, viszont tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység folytatása (beleértve a bérlést is) esetén nem támogatott a beruházás.
Milyen típusú korszerűsítések végezhetők el a támogatás igénybevételével?
Alapvetően három fő terület korszerűsítése esetén vehető igénybe a támogatás. Ezek a hőszigetelés, nyílászárók cseréje, valamint a fűtés - és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése. Ezek kirészletezve az alábbiak:
- Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljes körű) hőszigetelése, födémszigetelés;
- Külső fal, lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése;
- Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése, továbbá a projekt elszámolható költségén felül teljesíthető (azaz támogatás nemigényelhető rá) kizárólag nyílászárócseréhez kapcsolódóan épületek nyári és téli hővédelmének javítása, így például árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése;
- Használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése (önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve sem támogatható tevékenység);
- Fűtéskorszerűsítés (önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz /HMV/ rendszerek korszerűsítésével kiegészítve sem támogatható tevékenység);
- Kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek, melyek a fajlagos maximum költségek meghatározásánál kerültek beszámításra.
A HMV – és fűtési rendszerek korszerűsítése együttesen hőtermelő berendezésnek nevezendők, melyeket a kiírás során két típusra bothatók:
- Levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszer szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje automatikus központi (hőforrás oldali primer) és helyi (hőleadó oldali szekunder) szabályozások kiépítése melegvizes puffertartály létesítése.
- Kondenzációs kazán: vegyes-, szén-, fa- vagy gáztüzelésű rendszerek, gázkonvektorok, egyedi helyiségfűtők kiváltása magas hatásfokú kondenzációs gázkazánnal és a hozzá közvetlenül kapcsolódó kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (utóbbi csak a hőtermelő berendezés korszerűsítésével, cseréjével együtt támogatható)
MEGJEGYZÉS: Gázkazán kizárólag a programból erre rendelkezésre álló 20 milliárd forint forráskeret kimerüléséig, de legkésőbb 2024. december 31-ig aláírt kölcsönszerződéssel támogatott. Önálló tevékenységként nem támogatható gáz kondenzációs kazán létesítése, korszerűsítése, használati melegvíz-rendszer telepítése, korszerűsítése, illetve a helyreállítási munkálatok.
Mekkora a hitel és a támogatás aránya? Fontos, hogy melyik régióban lakom?
A kormany.hu oldalán közzétett ábra az alábbiakban foglalja össze az alapvető tudnivalókat:
Az otthonfelújítási támogatással egymillió Ft önrész mellett összesen 6 millió Ft támogatást igényelhetnek energetikai korszerűsítésre az arra jogosultak. A támogatás összege további két részre, kamatmentes hitelre, illetve vissza nem térítendő támogatásra oszlik. Az arányt pedig az adott járás átlagjövedelme határozza meg. Azt, hogy 2,5 és 3,5 millió Ft között mennyi vissza nem térítendő támogatásra számíthatunk a korszerűsítendő ingatlan földrajzi elhelyezkedése is befolyásolja. Fő szabály szerint a járás átlagjövedelme a meghatározó, minél alacsonyabb, annál magasabb a vissza nem térítendő támogatás aránya.
Járásonkénti támogatás mértéke:
Milyen lépései vannak az otthonfelújítási támogatás 2024 – nek?
- Pályázati szakember segítéségnek igénybevétele!
- Jelentkezés az MFB pontokon
Az MFB pontok pontos elérhetősége a következő linken érhető el: Link - Igénylés leadás
A kérelem anyagát sikeres elbírálás után ugyancsak az MFB pontokon lehet majd benyújtani. - Banki folyósítás
Sikeres igénylés esetén a kölcsönző bank folyósítja a teljes hitelösszeget, mely a beruházás költségvetésétől függően 2,5 - 6 millió Ft. - Energetikai tanúsítvány a munkálatok előtt
FONTOS: Ezt érdemes előzetesen elvégeztetni, még a jelentkezést megelőzően!
A hiteles energetikai tanúsítvány igazolja az ingatlan beruházást megelőző energetikai állapotát. - Kivitelezés 2 - 2,5 éven belül
A munkálatokat a kölcsönhöz kapcsolódó rendelkezésre tartási időszakon belül kell elvégezni, melynek időszaka 24 hónap, ez egyszeri alkalommal további 6 hónappal hosszabbítható meg. Összesen tehát 2-2,5 év áll rendelkezésre a beruházások befejezésére. - Energetikai tanúsítvány a kivitelezés után
A hiteles energetikai tanúsítvány bizonyítja a beruházással elért energetikai javulást, mely legalább 30% esetén jogosít fel az otthonfelújítási támogatás igénybevételére. - Állami támogatás folyósítása
A vissza nem térítendő támogatás mértékét a járás átlagkeresete, illetve az igénylő jövedelme határozza meg és a kiutalt összeg közvetlenül a folyósított hitel tőketartozását fogja csökkenteni. - Hiteltörlesztés
A beruházást követő 3 hónapos türelmi idő után kell megkezdeni a havi törlesztést. A hitel teljes futamideje 12 év, melynek első 2 – hosszabbítás esetén 2,5 – évében szükséges befejezni a kivitelezést, így az ebből fennmaradó 7,5-8 év alatt szükséges visszafizetni a kamatmentes hitelt.
Mely bankfiókokban nyújtható be a támogatási kérelem?
Az otthonfelújítási támogatást július 1-től a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) MFB Pont Plusz lakossági hálózatában lehet személyesen benyújtani.
Bármilyen kivitelező, bármelyik ajánlott termékét beépíthetjük?
Az Otthonfelújítási támogatás július 1. óta igényelhető az országos MFB pontokon, ám a programhoz opcionálisan választható kivitelezők és tanácsadó vállalkozások, valamint a programban megjelölt kulcstermékek listáján még mindig sokan nem szerepelnek.
Már az Otthonfelújítási támogatás igénylése is több hetes csúszással, július elsejével indult meg az MFB pontokon, melyhez kapcsolódóan az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kft egy kivitelezői és kulcstermékek listát is közzé tett, ám nem csak maga az igénylési folyamat indult késéssel, a kivitelezők számára az igénylések elindulása után vált elérhetővé a regisztráció a megadott oldalon. A procedúrának ráadásul van egy átfutási ideje, melynek köszönhetően sok regisztrált kivitelező adatai még nem elérhetők a megjelenített listákon.
Ugyanez igaz a kulcstermékek listájára is. Mivel eddig a piaci forgalomba kerülésnek nem volt előfeltétele az ÉMI regisztráció – a folyamat sem volt kidolgozva rá -, a kivitelezők és termelők most indítják csak el a kérelmet, hogy mihamarabb szerepelhessenek rajta. A lista folyamatosan bővül.
Választhatok olyan kivitelezőt, aki nem szerepel a listán?
A beruházás megvalósítását bárki elvégezheti, aki legális keretek között dolgozik és számlát ad a munkáról. Az Otthonfelújítási Támogatás igénylésének nem előfeltétele, hogy a kivitelező szerepeljen az ÉMI listáján. A rendszer a következőképpen tesz különbséget: azok vállalkozások, akik már megtalálhatóak a regisztrált kivitelezők között a munka megkezdése előtt már lehívhatnak akár 75% előleget is. Ez a nem regisztrált vállalkozások esetében csak 50%. Mivel a támogatási összeggel a bank rendelkezik, így a fenti előleg is közvetlenül az MFB pontoktól kerül kiutalásra a vállalkozáshoz.
Az ÉMI regisztráció célja, hogy az igénylők már egy előszűrt vállalkozói listából válogathassanak megbízható kivitelezők közül. Ennek az érvényesítése azonban nehezen megfogható. A regisztráció előfeltétele a díj befizetésén túl két lezárt üzleti év, és egy összességében pozitív eredmény felmutatása. Technikailag tehát elfekvő cégek is felkerülhetnek a listára, ha akár egy minimális bevételt is fel tudnak mutatni papíron az elmúlt két évből, szemben például azzal a vállalkozással, ami a bevételeit visszaforgatta és beruházásokat eszközölt az elmúlt időszakban.
Míg anyagfelhasználás terén kötelező az ÉMI kulcstermékek listáján szereplők közül választani a sikeres támogatás igényléshez, addig a kivitelezésnek nem előfeltétele, hogy a vállalkozó szerepeljen a regisztráltak között.
Mekkora energia-megtakarítást kell megvalósítani a felújítási támogatásból?
Az Otthonfelújítási programban az energia-megtakarítás kulcsfontosságú kritérium. A támogatás igénybevételéhez a felújításnak ingatlanonként legalább 30%-os energia-megtakarítást kell eredményeznie. Ez az előírás biztosítja, hogy a korszerűsítések jelentős energiacsökkentést hozzanak, ami a hosszú távú rezsiköltség-csökkenést és fenntarthatóbb lakóhelyeket eredményez.
A korszerűsítés végén épületenként legalább 30 százalékos primerenergia-fogyasztás csökkenést kell elérni, amit igazolni kell hiteles energetikai tanúsítvánnyal. (Primerenergia-fogyasztás az adott lakás/épület 1 évre kiszámított energiafogyasztása. Primerenergia az energiahordozók elsődleges, fosszilis energiában kifejezett értéke.) A 30 százalék primerenergia-megtakarításba nem érthető bele a megújuló alapú villamosenergia előállításra számított energiamegtakarítás.
Ha a hiteles épületenergetikai tanúsítvány a primerenergia-felhasználás csökkenés eléri, illetve meghaladja a kiindulási állapothoz képesti 40 százalékot, akkor az igénylő további 5 százalék vissza nem térítendő támogatásra jogosult a keretösszegen belül. (A teljes támogatási összeg nem lesz nagyobb, de nő a vissza nem térítendő támogatás aránya ezen belül.)
Már az igénylés benyújtásakor meg kell lenni a családi ház energetikai tanúsítványának, csak ezzel együtt fogadhatja be a bank a kérelmet. A beruházás végén egy újabb energetikai tanúsítvánnyal igazolható, hogy az igénylő elérte az elvárt energiamegtakarítást.
Hogyan számítható ki, hogy mekkora energiamegtakarítást várhatok?
A pályázók segítése érdekében létrehoznak majd egy olyan felületet is - az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. -, ahol a pályázó előzetes kalkulációkat végezhet a várható költségekre és energia-megtakarításra. Az utóbbi megmutatja, hogy a tervezett beruházással elérhető-e a támogatás feltételeként meghatározott, épületenként legalább 30 százalékos energia-megtakarítás. A minisztérium kivitelezői minősítéssel is segíti a lakosságot a megfelelő szakemberek megtalálásában.
Az igénylők az előkészítés és a megvalósítás során is igénybe vehetnek szakértő segítségét.
További információra vagy segítségre van szüksége az Otthonfelújítási Támogatással kapcsolatban?
Pályázatírónk szívesen áll segítségére:
Kiss Zsuzsanna
Rezsimentor Hungary Zrt.
+36 30 420 54 55