Milyen hőszivattyú fajták léteznek?
Előző cikkünkben bemutattuk a hőszivattyúk típusait, most pedig a legelterjedtebb levegő-víz típusokon belüli fajták részletesebb bemutatása következik. Kialakításaik alapján két főfajtát különböztetünk meg: a monoblokkos, valamint a split kiviteleket. Korábban nagy eltérés volt a két fajta között, azonban a piac fejlődésének és az épületkivitelezések alakulásának hatására a gyártók szinte minimálisra csökkentették a különbségeket.
A két rendszer működési elve ugyanaz, viszont a rendszerek technikai felépítése, kiépítése és az előkészületek eltérőek. A két rendszer működési elvét felületesen az alábbi képpel tudjuk illusztrálni:
Split, vagyis osztott hőszivattyúk
A split hőszivattyúk, vagy másnéven osztott rendszerű hőszivattyúk két egységből állnak: egy beltéri és egy kültéri egységből. A kültéri egységben található a kompresszor, kondenzátor, négyutas szelep, hűtőközeg adagoló. A beltéri egységben található a vezérlőpanel, hőcserélő, vízszivattyú, tágulási tartály és bizonyos modellek esetén pedig elektromos fűtőpatron is. Ezt az egységet nevezik hydroboxnak, mely a legtöbb esetben egy hagyományos gázkazánra hasonlít.
A készülékek telepítéséhez és beüzemeléséhez elengedhetetlen olyan szakember, aki hűtő-, klíma- és hőszivattyú szakképesítéssel rendelkezik, valamint regisztrált szerelő a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál. Telepítés során a kül- és beltéri (hydrobox) egységek összekötése szükséges (hűtőkör kiépítése), melyet követ a vízkör primer körének kiépítése.
Split készülék esetén elérhetők olyan beltéri hydroboxok is, amelyek már alapból tartalmaznak beépített puffer vagy esetleg háztartási melegvíz (HMV) tartályt is. Ez főként olyan ingatlanokban lehet nagy segítség, ahol a gépészeti helyiségben korlátolt hely áll rendelkezésre.
Itt a hőátadás a beltéri egységben történik, ahol a hydroboxban található lemezes hőcserélőben a hűtőközeg átadja a hőt a víznek.
Monoblokkos hőszivattyúk
Monoblokkos hőszivattyúk esetén a kültéri egységben található az összes komponens így a telepítés és üzembe helyezés kizárólag vízkört érint. Itt a kültéri egységben megtalálható elemek a kompresszor, kondenzátor, négyutas szelep, hűtőközeg adagoló, vezérlőpanel, hőcserélő, vízszivattyú, tágulási tartály és bizonyos modellek esetén pedig elektromos fűtőpatron is. Jóval gyorsabb és költséghatékonyabb megoldást nyújtanak a telepítők és felhasználók számára, így sok esetben kézenfekvőbb a monoblokkos hőszivattyúk választása.
A legtöbb lakás és ház tulajdonos számára ideális választást kínálnak, mivel nem szükséges a kültéren nagyobb munkálatokat végezni a telepítés során.
Melyik a jobb: a monoblokkos vagy az osztott hőszivattyú?
A korábbi években számos technikai különbség volt a két fajta között, mely egy valós alapot jelentett a két típus közötti mérlegelés során. Természetesen amennyiben egy olyan szakembert kérdezünk meg, aki hűtő-, klíma- és hőszivattyú képesítéssel rendelkezik, nagy valószínűséggel a split rendszert fogja ajánlani, és amennyiben egy gépészt kérdezünk meg, úgy a monoblokkos készülékek lesznek az ajánlatban.
Fontos azt tisztázni, hogy mindkét fajta kiváló választás az ügyfelek számára, technikailag mindkét fajta egy szinten található. A készülékek folyamatos fejlesztésének köszönhető drágulás és a telepítési költségek megnövekedése miatt azonban mi a Digital Energy Kft.-nél úgy látjuk, hogy a monoblokkos készülékek népszerűbbek lesznek a következő időszakban. Az új R-290 hűtőközegnek köszönhetően készülékeink akár 75°C vízhőfok előállítására is képesek fűtőpatron használata nélkül!
Lássunk pár tévhitet a monoblokkos készülékekkel kapcsolatban, melyek az évek során szinte berögződtek mind a szerelők, mind a fogyasztók tudatába.
"Glikol nélkül nem telepíthetők a monoblokkos készülékek, a vízcsövek elfagyhatnak."
Valóban számos márka monoblokkos hőszivattyúja kizárólag glikol adalék hozzáadásával helyezhető csak üzembe. A legtöbb szakember nem preferálja ennek használatát, mivel rontja a készülékek hatásfokát, aggódnak, hogy HMV tartályra rákötve az esetleges sérülés esetén a glikol bekerül a vízkörbe, mely erősen mérgező hatású, valamint nem szeretnének az adalékkal érintkezni.
A modernebb monoblokk hőszivattyúk rendelkeznek elfagyás elleni védelemmel, ami azt jelenti, hogy a készülék folyamatosan figyeli a benne keringő víz hőfokát és amennyiben a készülék épp nem fűt vagy nem állít elő meleg vizet, úgy automatikusan bekapcsolja a vízszivattyút és ha szükséges, akkor felfűti a vízhőfokot 5°C fölé, meggátolva ezzel az elfagyást és az ebből fakadó hibákat.
Mi történik, ha mellőzzük a glikol használatát és esetleg áramszünet van a villamos hálózatban?
Az általunk forgalmazott Master-290 monoblokkos hőszivattyúkat ennél tovább fejlesztettük hallgatva a piaci szereplők visszajelzéseire. A glikol használatának mellőzése és az ebből fakadó elfagyási veszélyekre szerettünk volna megoldást találni, így két egyedi funkciót is kínálunk:
1) Szünetmentes tápegység: készülékeink paneljára szünetmentes tápegység köthető, melyet rendszerünk paraméterekkel szabályoz. Áramszünet esetén a rendszer átkapcsol a szünetmentes tápegységre és készülékünk a hőmérséklet alapján be- és kikapcsolja a beépített WILO vízszivattyút, meggátolva ezzel az elfagyást.
2) Caleffi fagyvédelmi szelepek: a szelepeket a kültéri egység vízköri csatlakozására lehet beépíteni. Ezek 3°C vízhőfok alatt kinyitnak és teljesen kiürítik a primer vízkört, meggátolva az elfagyást. A szelepekből két típus is található, melyekből az egyik külső levegő érzékelős, hisz hűtés üzemmód esetén a keringetett vízhőfok lecsökkenhet akár 3°C alá is.
Gépeink üzembe helyezéséhez nem kötelező a glikol használata, amennyiben vagy szünetmentes tápegység vagy fagyvédelmi szelep beépítésre kerül.
"A monoblokkos hőszivattyúk jóval zajosabbak, mint a split készülékek."
A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a monoblokkos készülékek zajszintje lecsökkent, így működésük során már egyáltalán nem hangosabbak, mint a split készülékek.
Digital Energy Master-290 hőszivattyúinkba extra hangszigetelő szivacs kerül beépítésre, a ventilátor lapátok egyedileg fejlesztett zajcsökkentő hatással rendelkeznek, valamint a gyárilag beépített hűtőköri csővezetékek kialakítása lehetővé teszi, hogy készülékeink akár 35 dBA zajszinttel üzemlhessenek.
"A monoblokkos hőszivattyúk nem elég hatékonyak."
Hatékonyságukat tekintve a mai monoblokkos hőszivattyúk már megegyeznek a split kivitelű készülékekkel. Az új készülékek megnövelt méretű hőcserélőkkel rendelkeznek, valamint a kompresszorok technikai fejlettsége is lehetővé teszi, hogy sok esetben akár jobb hatékonysággal üzemeltethetők a monoblokkos készülékek.
A Master-290 monoblokkos hőszivattyúk az új R-290 technológiának köszönhetően -10°C-ig képesek tartani a teljesítményüket minimális veszteséggel, szemben több hasonló termékkel ahol +7°C alatt már drasztikusan csökken a teljesítmény.
Készülékeink ezáltal nem csak az újonnan épülő ingatlanokban képesek kiváló teljesítménnyel üzemelni, hanem akár régebbi fűtési rendszerekhez is használhatók.
"A monoblokkos hőszivattyúkat közel kell elhelyezni a gépészeti helyiséghez."
Bizonyos split készülékek esetén a kültéri és beltéri egység távolsága elérheti akár a 70 métert is, ami bizonyos esetekben elengedhetetlen. Ilyenkor mindenféleképpen split rendszer használata szükséges. Ne feledjük viszont, hogy ilyen hosszú csőszakaszon már nagyon magas a hőveszteség, ami kiküszöbölhető, amennyiben a csőszakasz a föld alá kerül elhelyezésre, természetesen megfelelő védelemmel ellátva. A hűtőkörre hűtőközeget szükséges rátölteni, ami ugyancsak költséges. Így a bekerülési költsége ennek a megoldásnak nagyon magas.
A monoblokkos hőszivattyúk többségének legalább ~10 méteren belül kell elhelyezkednie a gépészeti helyiségtől, de a legtöbb esetben ez kivitelezhető csökkentve a költségeket.
A Master-290 hőszivattyúink WILO szivattyúval rendelkeznek, melyből a kisebb 7 méteres emelési magassággal, míg a nagyobb 9 méteres emelési magassággal rendelkezik.
Ha ön is szeretné megtapasztalni a Master-290 hőszivattyúink által nyújtott előnyöket, a Digital Energy webshopjában megvásárolhatja a megfelelő típust! Kérdés esetén forduljon szakértő kollégiáinkhoz a +36-70/772-2811 telefonszámon vagy a hoszivattyu@digitalenergy.hu email címen.