Milyen hőszivattyú típusok léteznek?
A hőszivattyúk forradalmasították a fűtés és hűtés technológiáját, melynek köszönhetően évről évre növekszik azoknak a száma, akik fűtési, hűtési és melegvíz előállítási igényeiket ezzel a technológiával valósítják meg. A hőszivattyús rendszerek hatékonyan képesek hőt áthelyezni egyik helyről egy másikra, melynek köszönhetően nem csak környezetkímélőbb a használatuk, hanem energiahatékony is. A hőszivattyúk számos különböző típusokban elérhetők, amelyek mindegyike egyedi alkalmazási területekkel és előnyökkel rendelkeznek. Nézzük meg az egyes típusokat!
Az alapján, hogy milyen környezetből nyerik ki és adják le a fűtéshez, hűtéshez vagy melegvíz előállításhoz szükséges energiát, számos hőszivattyú típus létezik, melyek közül az alábbiak legelterjedtebbek:
Levegő-víz hőszivattyú: levegőből nyerik ki a hőt és továbbítják vizes rendszer felé.
Geotermikus (talajszondás) hőszivattyú: földhőből nyerik ki a hőt és továbbítják vizes rendszer felé.
Víz-víz hőszivattyú: vízből (fúrt kút, természetes tavak stb.) nyerik ki a hőt és továbbítják vizes rendszer felé.
Levegő-levegő hőszivattyú: levegőből nyerik ki a hőt és továbbítják levegős rendszer felé. Ilyenek például a légkondicionáló berendezések is, ezt a típust jelen írásunk nem részletezi.
Mi is az a COP és SCOP?
Mielőtt megnéznénk részletesebben a fent felsorolt típusokat, azok előnyeit és hátrányait, valamint azt, hogy mikor melyiket érdemes választani, tisztázzunk egy-két alapfogalmat, amelyek segítik majd a leírások értelmezését.
Coefficient of Performance (COP)
A hatásfok szám egy fontos mutató, amelyet a hőszivattyúk és hűtőberendezések hatékonyságának mérésére használunk. Ebből a mutatóból látható, hogy adott hőmérsékleten, adott energiabevitel mellett, mekkora teljesítmény (vagyis hasznos hő) érhető el egy készülékkel. Hőszivattyúk esetén ez egy nagyon fontos mutatószám, melyet a gyártók az EN-14511 szabvány alapján kötelesek megadni +7 °C külső hőmérséklet mellett 35 °C előremenő vízhőfok mellett.
A legtöbb gyártó készülékének teljesítménye +7°C alatt csökkenésnek indul, 0°C alatt pedig drasztikusan romlanak. A Digital Energy Master-290 hőszivattyúi garantált teljesítményt nyújtanak -10°C-ig, és 75°C vízhőfok előállítására képesek -15°C-ig, valamint 65°C garantált vízhőfokot biztosítanak -25°C-ig is fűtőpatron használata nélkül!
A COP értéke mindig pozitív, és minél magasabb, annál hatékonyabb a hőszivattyú készülék. Például, ha egy hőszivattyú 4 kW hasznos hőt állít elő 1 kW bemenő energia felhasználásával, akkor a COP értéke 4,0. Minél nagyobb a hatásfok szám, annál kevesebb energiát kell felhasználni a kívánt fűtés vagy hűtési folyadék előállításához, ami energiahatékonyabb és gazdaságosabb rendszer használatot eredményez.
Seasonal Coefficient of Performance (SCOP)
A szezonális teljesítmény együttható. Fűtési szezonra vonatkozó érték, amit az éves fűtési igény és az éves, fűtésre használt energiafogyasztás elosztásával kapunk meg.
A kitérő után térjünk is át a hőszivattyú típusokra!
Levegő-víz hőszivattyúk
Ez a hőszivattyú típus az egyik legelterjedtebb, ami a költséghatékony kiépítési lehetőségének köszönhető leginkább. A hőszivattyúk ezen csoportja – ahogyan azt a neve is mutatja – a külső levegőből elvont hőjét továbbítja, amivel vizet melegít fel vagy hűt le.
A geotermikus (talajszondás) hőszivattyúkhoz képest a hatékonyságuk (COP, SCOP) alacsonyabb, viszont a magyarországi hőmérsékleti viszonyokhoz mérten ár/érték arányban a legjobb választást kínálja. A geotermikus hőszivattyúk főként a hűvösebb éghajlattal rendelkező területeken (mint például a skandináv országokban) lehet előnyösebb választás, ahol a hőmérséklet jóval alacsonyabb és a téli időszak is hosszabb ideig tart.
Előnyök | Hátrányok |
Biztosított áramellátás esetén bárhová telepíthető |
Teljesítmény nagyban függ a külső hőmérséklettől |
Alacsony előkészületi költség, beruházás költsége is alacsonyabb | Szélsőséges időjárás esetén elektromos rásegítést igényelhet |
Rövidebb megtérülési idő |
Kiknek ajánljuk?
Lakosság számára, hiszen ár-érték arányban a legjobb választás ez a típus. A legújabb technológiás R-290 készülékek kis- és közepes ipari létesítmények esetén is hatékonyak.
Talaj-víz hőszivattyúk
Geotermikus talaj-víz hőszivattyú. A geotermikus hőszivattyúk olyan fűtési és hűtési rendszerek, amelyek a Föld belsejéből származó hőenergiát használják fel fűtésre vagy hűtésre. Ezek a rendszerek kihasználják a geotermikus hőenergia előnyét, amely a Föld belső hőmérsékletéből származik. A rendszer KPE csöveit kb. 80-120 méteres mélységben érdemes lefúrni a talajba, mindezt úgy, hogy egy furatba két előremenő, és két visszatérő csőre van szükség. A fúrás itt összetettebb feladat, mely külön engedélyt is igényel.
A megfelelő hő biztosításához a föld korlátlan hőenergiát tud biztosítani, amit a készülékek hatékonyan továbbítani tudnak.
Előnyök | Hátrányok |
Kimagasló hatásfok | Magas bekerülési költség |
Gazdaságos üzemeltetés | Hosszú megtérülési idő |
Teljesítményt nem befolyásolja a külső hőmérséklet |
Kiknek ajánljuk?
Főként nagyobb irodaépületek és társasházak számára lehet megfelelő választás, ahol a magas bekerülési költség megoszlik.
Víz-víz hőszivattyúk
Amennyiben a kiválasztáskor kizárólag a hatékonyságot, hatásfokot (COP) és üzemeltetési költségeket vesszük figyelembe, akkor a víz-víz hőszivattyú kiváló választás lehet. Ennél a típusnál a talajvízből nyerhető ki a fűtéshez szükséges hő. A víz folyamatos keringetésre szorul, ami azt jelenti, hogy a talajból kiszivattyúzott vizet visszajuttatjuk a talajvízbe vagy rétegvízbe, biztosítva a megfelelő körforgást.
A víz-víz hőszivattyú működési elve miatt szükségünk van egy kútra vagy megfelelő mélységű vízre, amiből a folyadék kinyerhető. Ezen felül amennyiben a víz nem visszajuttatható, úgy egy vagy akár több elnyelő kút is szükséges, ahová visszajuttatjuk a fűtéshez vagy hűtéshez használt vizet. A telepítés előtt érdemes próbafúrást végezni, hogy megbizonyosodjunk róla, van-e elegendő víz a talajrétegben, és hogy annak minősége alkalmas-e a hőszivattyú működtetéséhez. A megfelelő vízminőség nagyon fontos, mivel ezek a hőszivattyús rendszerek akár több vízszivattyút is használhatnak, amelyek eltömődhetnek vagy tönkre mehetnek, mely üzemkieséshez és költség növekedéséhez vezethet.
Előnyök | Hátrányok |
Legmagasabb hatásfok | Magas bekerülési költség |
Nincs szükség alternatív fűtésre vagy hűtésre | Hosszú megtérülési idő |
Víz elapadása esetén a rendszer nem üzemeltethető |
Kiknek ajánljuk?
A talaj-víz hőszivattyúkhoz hasonlóan inkább irodaépületek és társasházak számára lehet ideális ez a típus, hisen így a magas bekerülési költség megoszlik.
A Digital Energy webshopjából beszerezheti új hőszivattyúját, amely segítségével hatékonyan hűthet és fűthet egyaránt! A legideálisabb típus kiválasztásához keresse bátran szakértő kollégiáinkat a +36-70/772-2811 telefonszámon vagy a hoszivattyu@digitalenergy.hu email címen.